تخت ماساژ و انواع آن

تخت ماساژ بعنوان یکی از مهمترین لوازم مرتبط با ماساژ است که در جهت افزایش کیفیت ماساژی ایده آل طراحی شده است به طور یقین هیچ ماساژور حرفه ای نمی تواند بدون برخورداری از تخت ماساژی مناسب، اقدامات ماساژ را به گونه ای ایده آل برای ماساژ گیرنده انجام دهد. دسترسی راحت به تمام نقاط بدن ماساژ گیرنده، الویت اصلی است. همچنین در تمامی مراکز ماساژ و اسپا ، تخت های ماساژ انتخاب نخست در چیدمان فضا برای انجام اقدامات ماساژ است. به همین دلیل است که فروش تخت های ماساژ به عنوان لزوم اساسی صنعت ماساژ در مراکز ماساژ درمانی به طور فزاینده ای افزایش یافته است.

 در این راستا بر اساس نیاز های موجود انواع تخت ماساژ طراحی و شناخته شده اند که می توان به تخت ماساژ ثابت و پرتابل (قابل حمل) اشاره کرد.، تخت ماساژ ثابت قابلیت تاشو و به موجب آن قابل حمل بودن را ندارند، ولی می توانند تنظیمات ارتفاع و قسمت های نگهدارنده صورت و دست ها را داشته باشد. اما در تخت های ماساژ پرتابل به دلیل تاشو بودن، قابلیت جابجایی را نیز دارند. نوع دیگر از تقسیم بندی بر اساس نوع جنس پایه ها نیز برای تخت های ماساژ وجود دارد، تخت های پایه چوبی و پایه آلومینیومی. از میان این دو تخت ماساژ پایه آلومینیومی وزن سبک تر و در عین حال قیمت بیشتری را نیز دارند، اما زیبایی و جذابیت چوب را ندارند.

پایه چوبی

آنچه تخت‌های پایه چوبی را متمایز می‌کند ظاهر زیبا و حس گرم چوب است که آن را بهترین گزینه برای اسپا می‌کند. در تخت‌های ثابت در صورتی که کلاف‌بندی پایه‌های چوبی به خوبی صورت نگرفته باشد احتمال اینکه پس از مدتی به جیرجیر افتاده و پایه‌های آنها لق شود وجود دارد بنابراین هنگام تهیه این نوع تخت باید حتما به نوع کلاف‌بندی، جنس و ضخامت چوب به کار رفته دقت کرد تا از استحکام آن اطمینان حاصل شود. از طرفی به‌دلیل اینکه چوب سبک است می‌توان از زیبایی چوب و سبکی آن در تخت‌های پرتابل بهره گرفت البته باید توجه داشت که تخت‌های پرتابل چوبی از نظر استحکام زیاد بادوام نبوده و پس از مدتی به جیرجیر و لق شدن می‌افتند.

پایه آلومینیومی

آلومینیوم به‌دلیل سبکی، بهترین گزینه برای تخت‌های پرتابل به شمار می رود چون علاوه بر سبکی دارای استحکام نسبی نیز هست. بدیهی است این پایه برای تخت‌های ثابت مناسب نیست چون با داشتن ظاهر فلزی نه‌چندان شکیل، استحکام پایه‌های آهنی را نیز ندارد و در میان‌مدت به لرزش می افتد و صدا می‌دهد.